عملکرد شگفت انگیز در مسابقات

دغدغه اصلی هر ورزشکاری در تمرین مسابقه چیست؟

ذهنیت؟ کنترل هیجانات؟ اعتماد به نفس؟ استرس؟ تمرکز؟ امکانات و تجهیزات؟ مربی خوب و بروز یا مربی خصوصی؟ تغذیه مناسب؟ سبک زندگی حرفه ای؟ داشتن پول و حمایت مالی؟ و ...

قطعا همه اینها مهم و برخی از آنها در ورزش حیاتی هستند اما مجموع همه اینها برای داشتن:

عملکرد شگفت انگیز در تمرین و مسابقه می باشد.

 برای ساختن یه عملکرد عالی مقاله زیر را هم مطالعه کنید

5 work not done by the national and Olympic team100پنج تا کار انجام نده، تیم ملی مال توئه

در واقع  دغدغه همه قهرمانان، مربیان ورزشی، روانشناسان ورزشی، مدیران باشگاهها، مسئولین، مربیان تغذیه و بدنسازی و والدین ورزشکاران اینه که با بهترین امکانات و شرایط موجود به اوج عملکرد در تمرین وو مسابقه برسند.

من کاملا شما را درک می کنم چون خودم از دلِ ورزش قهرمانی میام که در تمرین از بالاترین حد توانایی‌تان استفاده می کنید و بیشترین فشار را در تمرین به جسم خودتان وارد می کنید و برای همین از نظر جسمانی و هوازی و سرعت و تکنیک و تاکتیک به حد خیلی خوب می رسید اما همین بدن و آمادگی تکنیکی و تاکتیکی یک هفته بعد که وارد مسابقه یا یک انتخابی می شود خیلی متفاوت است و آن چیزی نیست که انتظارش را داشتید و برای همین بعد از مسابقه با خودتان فکر می کنید که باید بیشتر و بیشتر تمرین کنم اما می بینید که عملکرد مسابقه ای شما چندان متفاوت تر از عملکرد تمرینی شما نمی شود.

تمریناتِ اکثر ورزشکاران در سال یکنواخت است. شاید از لحاظ فشار تمرینی بالا پایین شود اما از نظر ذهنی و طرز فکر مسابقه ای چه؟ 
مربیان خیلی تلاش می کنند که شرایط مسابقه رو وارد تمرین کنند اما در نهایت برای ورزشکاران تمرین فقط یک تمرینه و مسابقه خیلی حساس و حیاتی است.

ورزشکاران از نظر ذهنی و روانی مسابقه و تمرین را از هم جدا می کنند و تفاوت زیادی بین آنها قائل می شوند.


5 تفاوت عمده تمرین و مسابقه از نظر خیلی از ورزشکاران (بصورت ناخودآگاه):

تفاوت ورزشکاران

1) نتیجه مسابقه با نتیجه تمرین متفاوت است:

برای همین مثل مسابقه وارد تمرین نمی شوند، مثل مسابقه شرایط را برای تمرین فراهم نمی کنند، مثل مسابقه ذهن شان را درگیر تمرین نمی کنند. یکی از دلایل ناخودآگاه آنها اینست که جبران اشتباهات در تمرین خیلی سریع‌تر و راحت‌تر از مسابقه هست ولی جبران اشتباه در مسابقه ممکن است یکسال طول بکشد. 

2) ورزشکاران در تمرین بیشتر از جسم و تکنیک و تاکتیک خودشان استفاده می کنند اما در مسابقات همه چیز تحت کنترل ذهن است:

 برای همین است که خیلی از ورزشکاران با آمادگی جسمانی و تکنیکی و تاکتیکی وارد مسابقه می شوند اما ذهن آنها کنترلی روی این آمادگی ندارد. برای همین ورزشکار توانمندی بالایی از نظر تکنیک و تاکتیک دارد اما نمی تواند در زمان درست آن را به کار ببرد. حتی ورزشکار از نظر جسمانی هم کم می آورد و خیلی زود خسته می شود در حالیکه در تمرین این چنین نبود. 

ذهن ورزشکار در تمرین در حالت اتوماتیک است و ورزشکار فقط فشار جسمانی تمرین را افزایش می دهد بنابراین در مسابقات بین ذهن و جسم ناهماهنگی بوجود می آید.

اگر توی تمرین نیز با ذهن‌تان تمرین کنید، توی زندگی با ذهن‌تان زندگی کنید، در آمادگی‌های جسمانی ذهن را نیز تمرین دهید حالا همین ذهن در مسابقه شوکه نمی شود و می‌تواند کنترل اوضاع را در اختیار داشته باشد.

تمرین ذهنی ورزشکاران

 3) بازتاب نتیجه یک مسابقه با نتیجه یک تمرین رو خیلی متفاوت در نظر می‌گیرن:

شما اگر توی تمرین گَند هم بزنید می توانید در جلسه بعدی و یا حتی در تمرین بعدی جبران کنید و اینجا خیلی به شما گیر نمی دهند که چرا گَند زدی (مگر یک مربی دلسوز و متعصب داشته باشی).

انگیزه و استرس و تمرکز خیلی از ورزشکاران صرفاً مسابقه هست. اگر مسابقه‌ای باشه یا مسابقه نزدیک باشه که تمرینات هم جدی انجام می گیرد اما اگر نباشه، فعلاً عجله‌ای در کار نیست.

در حالیکه مسابقه سه ماهه آینده رو امروز دارید تمرین می کنید، مسابقه دو ماهه آینده رو امروز دارید تمرین می کنید، مسابقه ماهه آینده رو امروز تمرین می کنید و هر نتیجه‌ای که شما در روز مسابقه کسب می کنید فقط مختص به روز مسابقه نیست بلکه یک روند از ماهها قبل بوده است.

اما بازتاب یک مسابقه، خصوصاً اگر اون مسابقه خیلی مهم باشه و سالها برای اون مسابقه زحمت کشیده باشید و کشیده باشند و خیلیا پیگیر شما باشند (خودِ همین پیگیری هم استرس‌زاست) حالا فشار بر روی شما افزایش می یابد و سوال اساسی اینجاست:

  مسابقه‌تو چجوری تمرین می‌کنی؟  

4) تمرکز و تسلط شما در تمرین معمولا روی خودتون و کاری است که می خواهید انجام دهید، اما در مسابقه همه چیز مهم و حیاتی می‌شود:

شما وقتی که وارد مسابقه می‌شود، خواب شب قبل از مسابقه، ارتباطات، گوشی و فضای مجازی، تغذیه، تمرکز و همه چیز مهم و با اهمیت می‌شود و برای همین بخش‌هایی از تمرکز و تسلط شما صرف این موارد و رقیب، داور، نتیجه، مربی، هم تیمی، تماشاچی، پدر و مادر، کری خوندن، بُرد یا باخت قبلی، انتخاب شدن یا نشدن و ... غیره می‌شود. اما در تمرین به خیلی از اینها اهمیت آن‌چنانی نمی‌دهید و تمام تمرکزتان روی خودتان و عملکردی که باید داشته باشید، هست. برای همین می توانید در تمرین عالی باشید.

برای اینکه ارزش تمرین‌تان بالاتر بره این فیلم ویدیویی هم نگاه کنید

Value an hour practice100

 5) شما برای مسابقه کلی مقدمات و شرایط فراهم می‌کنید اما برای تمرین چی؟

همینکه برم تمرین کنم و چیزی جا نگذارم و توی باشگاه هم مربی از من راضی باشه کافی است.

اما برای مسابقه کلی شرایط و ذهنیت رو آماده می‌کنید.

آیا منظورم اینست که هر روز هم که تمرین می‌کنید مثل مسابقه باشید؟

نه، منظورم این نیست. اما منظورم اینه که بخشی از اون حساسیت مسابقه، ذهنیت مسابقه، احساس و افکار مسابقه، فشار مسابقه، رقیب، تغذیه مناسب، خواب و استراحت درست و به موقع، سبک زندگی مسابقه‌ای و حتی امکانات و تجهیزات عالی را وارد تمرین کنید تا مسابقه‌تون رو تمرین کرده باشید.


فکر کردن

 چند تا سوال که باید ساعت‌ها روی این سوالات فکر کنید:
 عملکرد شما در شرایط فشار و استرس به چه شکل است؟
 اعتماد به نفس ما چگونه افزایش پیدا می‌کند؟
 دلیل شما برای ارائه یک تمرین خوب چیه؟
 از تمرین امروزت چی می‌خواهی؟
 در شرایط بحرانی و غیرقابل پیش‌بینی چگونه عمل می‌کنید؟
 اگر در یک مسابقه سه امتیاز عقب بیفتید چکار می‌کنید؟
 اگر داور به ضرر شما کار کرد چگونه می‌توانید مسلط باشید؟
اگر حریف خواست که شما را وارد حاشیه کند، چگونه به خودتان و عملکردتان مسلط می‌شوید؟

عملکرد شگفت انگیز چیه؟

عملکرد شگفت انگیز ورزشکاران

بنظر من عملکرد شگفت انگیز عملکردی است که:

شما از بالاترین نیروی ذهنی و درونی خودتان در هر شرایطی استفاده کنید تا این نیروی ذهنی و درونی از تمام نیروی جسمانی و تکنیکی و تاکتیکی و شرایط و امکانات موجود استفاده کند و آنها را با خود هماهنگ و همراه کند.

اگر قدرت ذهن و درون‌تان را به این شکل تربیت کنید آن وقت کارهای شگفت انگیزی را انجام می‌دهید و در مسابقات نیز می‌توانید بهتر از تمرین نیز باشید. 

خبر خوب اینجاست که:

انگیزه و هیجان و پاداش و بازتاب مسابقه خیلی بالاتر از تمرین است و اینجا شما تشنه مسابقه می‌شوید، تشنه بهترین عملکرد در تمرین برای ارائه بهترین عملکرد در مسابقه می‌شوید و اینجاست که انرژی و انگیزه می‌گیرید که مسابقه رو بیارید توی تمرین و با بالاترین احساس و انگیزه تمرینش کنید تا بتوانید همان تمرین را با کیفیت بالاتری ببرید توی مسابقه.

چه عملکردی، عملکرد شگفت انگیز نیست؟

 

  •  هر بُردی عملکرد شگفت انگیز نیست
  • هر اختلاف امتیازی عملکرد شگفت انگیز نیست
  • هر تکنیک آنچنانی و نمایشی عملکرد شگفت انگیز نیست.

به نظر من عملکرد شگفت انگیز در هر رشته‌ای عملکردی است که:

صاحب فن و یک مربی سطح بالا در آن رشته را شگفت زده کند نه صرفاً تماشاچی یا رسانه را.

شما توی فوتبال یا رزمی یا رشته‌های دیگر در فضای مجازی می‌بینید که برخیا هستند که یک حرکات عجیب و غریب و فوق‌العاده نمایشی را انجام می‌دهند که واقعاً شگفت انگیزه. اما ما راجب بُردن و قهرمانی صحبت می‌کنیم نه صرفاً یک حرکت نمایشی.


خصوصیات یک عملکرد شگفت انگیز:

خصوصیات عملکرد شگفت انگیز

1)  رشد مستمر و ماندگار دارند:

رونالدو، مسی، فدرر، نادال حدود 20 در بالاترین سطح ورزش‌شان در دنیا درخشیدند. درخشش و شگفت انگیز بودن آنها فقط به خاطر موفقیت‌های آنها نبود بلکه به خاطر سبک زندگی درست، تمرینات درست، عملکرد همیشه عالی در تمرین و مسابقه و شخصیت بالای آنها بوده است که منجر به موفقیت‌های پایدار آنها شده است.

اینکه آنها همیشه تشنه رقابت و رقابت طلبی و قهرمانی بوده اند، شگفت انگیز است.

2)  تحت هر شرایطی نتیجه را به سود خودتان تمام می‌کنید:

مسابقه را ببرید

گاهی اوقات با یک رقیب قویتر مسابقه می‌دهید اما این شما هستید که برنده می‌شوید، گاهی اوقات چندین امتیاز عقب می‌افتید اما جبران می‌کنید و بازی را به سود خودتان تمام می‌کنید، گاهی اوقات روز، روز شما نیست اما بازی و تمرین رو در میارید، گاهی اوقات فشار بازی و حواشی و تماشاچی بر علیه شماست اما بازی رو می‌برید، گاهی اوقات اشتباهات داوری بصورت عمدی یا غیرعمد برعلیه شماست اما به خودتان مسلط می‌شوید و بازی رو می‌برید، گاهی اوقات دچار یک آسیب‌دیدگی می‌شوید و با وجود آسیب بازی رو می‌برید، گاهی اوقات دچار یک حاشیه یا یک اتفاق تلخ برای شما رقم می‌خورد اما در روز مسابقه بهترین عملکرد ممکن را به نمایش می‌گذارید و همه شگفت زده می‌شوند.

همه اینها کارهای شگفت انگیزی هستند که هر کسی نمی‌تواند آن را انجام دهد.

3)  بیش از حد توان و مهارت‌شان کار  می‌کنید:

اینجا قرار نیست که حتما بازی رو ببرید اما ریسک‌های بالایی رو انجام می‌دهید، تا آخرین لحظه می‌جنگید و اصلاً تسلیم نمی‌شوید، اونقدر به خودتان فشار می‌آورید که ممکن است از حال بروید، در مقابل حریفان قویتر با اعتماد به نفس بالا و ریسک و شجاعت بالایی تمرین می‌کنید و از رقابت با آنها هراسی ندارید و شکست را به این راحتی قبول نمی‌کنید و همه اینها نشان از شگفت انگیز بودن شماست.

4)  بسیار خلاق و نوآور هستند:

اجرای هر تکنیک و تاکتیک خلاقه‌ای نیازمند ریسک بالا و تکرار و تمرین زیادی دارد و اوایل کار منجر به شکست‌های خیلی زیادی می‌شود. گاهی اوقات دیگه ممکن است خیلی دلسرد شوند یا بقیه او را دلسرد کنند اما برای شگفت انگیز بودن باید بسیار زیاد تکرار کرد و شگفت انگیزتر اینجاست که هر بار به یک شکل متفاوتی تکرار می‌کنند تا به آن چیزی که می‌خواهند برسند.


6 ایده و تمرین برای رسیدن به عملکرد شگفت انگیز در تمرین و مسابقات:

6 تمرین برای عملکرد بهتر در تمرین و مسابقه

البته همان خصوصیات یک عملکرد شگفت انگیز که در قسمت قبلی عرض کردم خودش ایده‌ها و تمریناتی دارد که می‌تواند باعث شگفت انگیز شدن شما شود اما اینجا هم 6 مورد تخصصی را خدمت شما عرض می‌کنم که امیدوارم از آنها در تمرین و زندگی بخوبی استفاده کنید تا در مسابقات به عملکرد شگفت انگیز برسید:

1)  هیچ تمرین تکراری را تکراری نزنید:

اگر لیونل مسی یک میلیون پاس داده، اگر مایک تایسون یک میلیون مشت زده، اگر رافائل نادال یک میلیون ضربه زده، هیچکدامشان را شبیه به هم نزده‌اند و برای آنها هیچ تکراری وجود ندارد. اگر بخوان که دوباره بزنند سعی می‌کنند که متفاوت از قبل بزنند. از دید عموم مردم و ورزشکاران عادی یک پاس، فقط یک پاس است که همیشه تکراری است اما از درون آنها یک تجربه جدید برای رشد و یادگیری و بهتر شدن است. این تجربه جدید ممکن است به شکست منجر شود اما رشد همیشه وجود دارد. 

پس تکراری در کار نیست هر ضربه یک تجربه جدید برای یادگیری و بهتر شدن است.

2)  به دنبال عملکرد غیرقابل باور در تمرین باشید:

شما به دنبال این نباشید که امروز یک تمرین خوب انجام بدید، بلکه به دنبال این باشید که یک عملکرد غیرقابل باور انجام بدید. چون شما در تمرین در تسلط و انرژی و تمرکز حداکثری هستید پس خیلی راحت ریسک کنید و خلاق باشید و به دنبال چالش باشید. از تمام نیروی ذهنی و جسمی خودتان و بیش از آن استفاده کنید.

ریسک ورزشی

3)  تکنیک و تاکتیک‌هایتان را در تمرین و در شرایط مختلف با هر حریفی امتحان کنید:

شما می‌توانید توی تمرین بارها اشتباه کنید، چون راه جبران هست. آن اشتباهی که قرار است دو ماه دیگه در مسابقات انجام بدید که راه جبرانی ندارد را الان در تمرین انجام دهید. از امتحان کردن نترسید و فکر نکنید که شکست در یک امتحان در باشگاه یا در یک دیدار دوستانه به معنای افت عملکرد شماست.

4)  تصویرسازی ذهنی انجام دهید:

تصویرسازی ورزشکاران

شما حق ندارید بدون تصویرسازی ذهنی وارد تمرین شوید

شما حق ندارید با تصویرسازی ذهنی تمرین نکنید

شما حق ندارید بعد از تمرین تصویرسازی ذهنی را انجام ندهید

می‌دانید چرا؟ چون تصویرسازی ذهنی دائما کار می‌کند و مثل نفس کشیدن هیچ‌گاه تعطیل نمی‌شود و اتفاقا خیلی گسترده‌تر و سریعتر از نفس کشیدن کار می‌کند و اگر ما خودمان به تصویرسازی ذهنی برنامه مشخص ندهیم ممکن است هر آشغالی یا هر موارد نامربوطی وارد تصویرسازی ذهن‌مان شود.

حتما و حتما این ویدیو طرز فکرتو تغییر میده

5 fold performance100

5) ترس‌هایتان را شناسایی کنید و به آنها حمله کنید:

این یک ایده و تمرینی است که شگفت انگیز بودن آن را فقط خودتان درک می‌کنید. همه ورزشکاران ترس‌هایی دارند که خیلی از ورزشکاران یا از این ترس‌ها فرار می‌کنند یا اصلاً آن را قبول نمی‌کنند که ترس دارند، یا اصلاً عنوان نمی‌کنند که ترس دارند. اما ورزشکاری موفق و شگفت انگیز می‌شود که:

بدون ترس، ترس‌هایش را شناسایی و برنامه‌ای برای حمله کردن به آن را داشته باشد.

ممکن است بارها حمله کردن به ترس‌ها منجر به شکست شود و قطعاً همین گونه خواهد بود اما کار شگفت انگیز زمانی رخ می‌دهد که بر این ترس غلبه کنید اینجا به اعتماد به نفسی می‌رسید که از درون در شما ساخته شده است.

6) بطور دائم خودتان را مرور کنید و به خودتان بازخورد دهید و از مربی بازخورد بگیرید:

به خودتان بازخورد بدید

شما کاری جز مرور خودتان، بازبینی به خودتان، بازخورد به خودتان ندارید. دائم از مربی سوال بپرسید که عملکردتان را بررسی کند و به شما بازخورد دهد و خودتان نیز دائماً در حال مرور و پاسخ به سوالاتی باشید که ذهن شما را درگیر خودش کرده است.

اگر می‌خواهید که واقعاً به عملکرد شگفت انگیز در تمرین و مسابقه برسید من به شما تاکید می‌کنم که حتما از دوره رویایی ما که راجب عملکرد شگفت انگیز در مسابقات است استفاده کنید.

از شما دوست عزیزی که تا اینجای این مقاله با ما همراه بودید ممنونم

عملکرد شگفت انگیز ورزشکاران